Udostępnij ten wpis

RAPORT – Wirusowe Zarządzanie Kryzysowe 2020

Zarządzanie kryzysem epidemicznym COVID-19 w Polsce zasługuje na analizę i ocenę nie tylko, co oczywiste, z powodów politycznego aspektu sytuacji (wybory prezydenckie w trakcie pandemii), ale także dla wyciągnięcia wniosków mogących skorygować i usprawnić polski system zarządzania kryzysowego. Jest to tym bardziej istotne, że według większości dostępnych prognoz i analiz trudno nawet określić, w jakiej spłaszczonej fazie pandemii jesteśmy, ile będzie ona trwać i czy nie będzie kolejnej fazy wzrostowej i kiedy ona nastąpi.
Przywykliśmy już do tego, że największą uwagę w sytuacji kryzysowej media, a za nimi politycy i opinia publiczna przywiązują do właściwego reagowania, czyli sposobu minimalizacji strat i prób opanowania zagrożeń. Nie dostrzega się, co naturalne, mniej widocznych dwóch faz poprzedzających: przygotowania i zapobiegania. Z opóźnieniem i raczej dość krótkotrwale absorbuje naszą uwagę również ostatnia, czwarta faza, czyli usuwanie skutków i zniszczeń spowodowanych przez kryzys i przywracanie sprawności zaatakowanego systemu, co czasem bywa mylone z przywracaniem stanu poprzedzającego wystąpienie kryzysu.

Dlatego przygotowaliśmy raport „Wirusowe Zarządzanie Kryzysowe 2020”, w którym znajdziecie analizy specjalistów z dziedziny administracji państwowej, bezpieczeństwa państwa i zarządzania kryzysowego i epidemiologicznego, mających wieloletnie doświadczenie w pracy państwowej, na temat tego jak rząd radzi sobie w czasach pandemii.

Raport do pobrania
Raport IBK – Wirusowe zarządzanie kryzysowe 2020