Udostępnij ten wpis

Inauguracja Instytutu Bronisława Komorowskiego

Bronisław Komorowski zainicjował w piątek działalność instytutu swojego imienia. Jego aktywność ma być skoncentrowana m.in. na tematyce europejskiej, bezpieczeństwa i promowaniu doświadczeń 25 lat transformacji Polski.

„Biorąc pod uwagę kontekst polityczny, w jakim się znaleźliśmy, instytut będzie kontynuował wysiłki w obszarze, bardzo potrzebnej Polsce, debaty europejskiej” — zapowiedział Komorowski na piątkowej konferencji prasowej.

W ocenie byłego prezydenta, trzeba teraz działać „na rzecz umocnienia przekonania, że mamy istotna rolę do odegrania jako kraj, który może mieć wpływ na postęp lub wstrzymanie procesu pogłębiania integracji europejskiej”.

Instytut ma także koncentrować prace na tematyce bezpieczeństwa, m.in. w kontekście lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Ma również wspierać i promować polskie osiągnięcia z ostatnich 25 lat wolności. „To jest chęć przeciwstawienia się skrajnie niemądrej tezie o Polsce w ruinie, która spustoszyła polską świadomość” — powiedział Komorowski.

Podkreślił, że „obszarem ważnym, także z punktu widzenia dorobku 25-lecia, jest też propagowanie polskich osiągnięć w obszarze rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw”.

Instytut — jak mówił Komorowski — jest nastawiony na „kontynuację wysiłków, projektów, które nie zostały dokończona w czasie prezydentury”.

Powołam radę programową fundacji, w składzie której — powiedział Komorowski — znaleźć ma odbicie „wola, by starać się Polaków łączyć a nie dzielić”.

Prezesem fundacji jest były prezydencki minister, obecnie senator PO Sławomir Rybicki. Funkcję Dyrektora pełni Anna Radwan, była prezes Fundacji Schumana. W skład rady fundacji wchodzą Olgierd Dziekoński, Jacek Michałowski oraz Tadeusz Zielniewicz.

źródło: PAP, IAR
fot. Ksawery Wąsowski