Udostępnij ten wpis

Ceremonia wręczenia Nagrody Mikołaja Kopernika Fides et Ratio prof. Josephowi H. H. Weilerowi

Bronisław Komorowski w Toruniu uczestniczył w ceremonii wręczenia Nagrody Mikołaja Kopernika Fides et Ratio prof. Josephowi H. H. Weilerowi przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego.
Joseph Halevi Horowitz Weiler, światowej klasy intelektualista, prawnik, myśliciel, badacz, wykładowca akademicki, autor książek tłumaczonych na wiele języków, jest tegorocznym laureatem Nagrody Mikołaja Kopernika Fides et Ratio, przyznawanego w tym roku po raz drugi prestiżowego wyróżnienia marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Wystąpienie Bronisława Komorowskiego.

Cieszę się że powstała nagroda o takiej nazwie, bo przecież chodzi nam wszystkim o to, aby poruszać się między emocjami, uczuciami które także dotyczą świata wiary, a rozumem, przez co ja rozumiem również i wymogami nowoczesnej cywilizacji.
Dziękuję Panu Marszałkowi, dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tej powstania tej nagrody.
Cieszę się że tegoroczny laureat tej nagrody jest osobą świata prawa, który uzyskał bardzo dla nas wszystkich już czternaście lat temu istotne konkretne osiągnięcie w postaci wyroku Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, że obecność krzyży w klasach szkolnych nie ogranicza wolności religijnej uczniów ani prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
Ten wyrok , ale także wartość jego uzasadnienia przedstawione przez Profesora Josepha Weilera przypomina nam Europejczykom, że nie można budować przyszłości, rezygnując z poczucia przynależności kulturowej cywilizacyjnej, a więc także rezygnować z korzeni chrześcijańskich.
Zaś walka krzyżem w przestrzeni publicznej prowadzi do pogłębienia podziałów w społeczeństwie.
Bardzo liczę na to, że ta dzisiejsza nagroda będzie także powoli zmieniała poglądy i w Polsce na tą kwestię. Pamiętam jak w okresie początkowym członkostwa Polski w Unii Europejskiej bardzo licznie docierali do mnie ludzi z kręgów chadecji niemieckiej, włoskiej, ale także z innych środowisk którzy mówili, że mają nadzieję, że obecność Polskiej w Unii Europejskiej oznacza również umocnienie wiary w to, że korzenie chrześcijańskie służą przyszłości Europy. Ta potrzeba naszej europejskiej identyfikacji jest dzisiaj szczególnie aktualna i potrzebna w czasie globalnych turbulencji i niepewności.
A cytując profesora Weilera nie możemy dać sobie wmówić, że wiara to coś, co powinno się głęboko skrywać jako sprawę prywatną. Że na wiarę nie ma miejsca w przestrzeni publicznej. Nie ma powodu, żeby chrześcijanie nie mogli korzystać z systemu demokratycznego, aby wywierać wpływ na sprawy publiczne zgodnie z nauczaniem swej religii. Są takimi samymi pełnoprawnymi członkami społeczeństwa jak wszyscy inni.

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP