Udostępnij ten wpis

I Ogólnopolski Kongres „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele” z udziałem Bronisława Komorowskiego

W Krakowie odbył się I Ogólnopolski Kongres „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele” był po to, byśmy naprawdę byli gotowi na wypadek wojny, w którym uczestniczył Bronisław Komorowski.

Bronisław Komorowski: – I jestem pełen niepokoju

Ogromny odzew wśród uczestników I Ogólnopolskiego Kongresu „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele” wywołało wystąpienie byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. – Obecne ponad 4 proc. PKB wydawane na wojsko to nieprawdopodobny wysiłek całego narodu – podkreślał były prezydent i apelował, by te pieniądze wydawać mądrze, bo jeśli obecny wysiłek zostanie zmarnowany, nie będzie już zgody społecznej na tak duże wydatki na armię. – I jestem pełen niepokoju. Nie służyły nam ostatnie „przeciągi” polityczne. System obrony przeciwrakietowej był już dawno przygotowany, on miał być gotowy w 2018 roku, poprzednicy zakwestionowali ten system i nadal go nie ma. Nie wciskajmy ludziom kitu – Polska nie ma skutecznego systemu obrony przeciwlotniczej i rakietowej – powiedział Bronisław Komorowski. Według niego nasze plany obronne muszą być skorygowane, muszą zostać dostosowane do naszych możliwości i zmieniającej się sytuacji.

I Ogólnopolski Kongres „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele” był okazją do dyskusji ekspertów z zakresu obronności, wojskowych, urzędników i naukowców o zagrożeniach dla Polski i wyzwaniach, jakie w związku z tym zagrożeniem czekają nasz kraj. Podczas kilku paneli mowa była o geopolitycznej sytuacji Polski, agresji Rosji na Ukrainę, wojnie hybrydowej i cyberbezpieczeństwie, działaniach podejmowanych w naszym kraju w celu przygotowania się na ewentualną wojnę, nowej ustawie o obronie cywilnej i jej roli w nowym systemie bezpieczeństwa, zadaniach dla samorządu terytorialnego i naszych uczelni, znaczeniu infrastruktury krytycznej i budowli ochrony ludności, a także o roli organizacji społecznych w obronie cywilnej.

Bardzo często podczas kongresu uczestnicy debaty odwoływali się do obrony cywilnej w systemie bezpieczeństwa i doświadczeń, jakie w tym zakresie mają inne kraje. Wiesław Leśniakiewicz, Podsekretarz Stanu w MSWiA, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej i Szef Obrony Cywilnej Kraju w lach 2008-2015, podkreślał, że nowej ustawy o obronie cywilnej nie da się wdrożyć tylko przez instytucje rządowe i samorządowe, muszą to zrobić obywatele. Przedstawiciel MSWiA zapewniał, że będą pieniądze na ten cel, także na edukację społeczeństwa w zakresie zagrożeń i sposobów zapobiegania takim zagrożeniom.

W trakcie Kongresu jego uczestnicy mogli też odwiedzić stoiska konsultacyjne służb wojskowych i organizacji, odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa.