Udostępnij ten wpis

Europa po Brexicie

W piątek, 24 czerwca w Instytucie Bronisława Komorowskiego odbyło się spotkanie poświęcone Europie po brytyjskim referendum. W spotkaniu obok Prezydenta Bronisława Komorowskiego wzięli udział między innymi: Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jan Truszczyński, były główny negocjator wejścia Polski do UE, dyplomata. Marcin Zaborowski, Prezes Fundacji Schumana oraz wiceprezes Center for European Policy Analysis (CEPA). Łukasz Lipiński z Polityki Polityki Insight. Negatywny wynik referendum stawia przed Europą nowe wyzwania. Uczestnicy spotkania rozważali możliwe scenariusze wydarzeń oraz skutki opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

IMG_6092

 

Bronisław Komorowski: „Wszyscy zastanawiają się nad tym, jak zmniejszyć negatywne skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wydaje się, że warto rozważyć projekt pogłębionej współpracy między Unią, którą to Wielka Brytania opuszcza, a NATO którego członkiem pozostaje.”

„To nie jest proste, ale warto współpracować w obszarze bezpieczeństwa i polityki zagranicznej, wykorzystując fakt obecności państw członkowskich w NATO. Okazją do dyskusji na ten temat może być zbliżający się warszawski szczyt NATO”.

„Oczywiście mamy do czynienia z ogromnym osłabieniem projektu Unii Europejskiej. A słaba Unia to także słabsza pozycja Polski. Więc jestem przekonany, że dzisiaj szampana otwierają na Kremlu, a cieszą się albo głupcy, albo wrogowie Polski”

„Wszyscy w tej chwili w Polsce i poza Polską zastanawiają się, co dalej. Sprawa jest rzeczywiście dramatycznie poważna. Myślę, że dziś już jesteśmy w innym świecie, gdzie jawią się ogromne zagrożenia dla Polski i Europy”

„Rozpoczną się prace nad nowymi zasadami relacji między UE a Wielką Brytanią. Powinien w nim brać udział bardzo aktywnie, potrafiąc zdefiniować i zabiegać skutecznie o polski punkt widzenia, polski rząd. Wiadomo, że pojawi się sprawa dostępu brytyjskich przedsiębiorstw do wspólnego rynku, powinna być postawiona przez Polskę i wywalczona kwestia dostępu naszych obywateli do rynku pracy w Wielkiej Brytanii”

„Na osłabieniu projektu europejskiego najbardziej mogą stracić kraje tej części Europy, więc także Polska – w wymiarze bezpieczeństwa, politycznym, ekonomicznym, a nawet finansowym. Nie ma innego kraju bardziej zainteresowanego umocnieniem procesu integracji europejskiej niż Polska ze względu na to, że jesteśmy krajem na dorobku i na nasze położenie geograficzne na krawędzi świata zachodniego”

„Nie można przyczyniać się do erozji projektu europejskiego, nie dostrzegając prostego skutku własnych działań, jakim będzie na końcu katastrofa UE, katastrofa Polski pozostawionej na kresach wschodnich świata zachodniego”

źródło: własne, gazetaprawna.pl