„Gen demokracji” Instytutu Bronisława Komorowskiego to inicjatywa skierowana do młodych ludzi, którzy pragną wnieść swój wkład w kształtowanie demokracji i przyszłości Europy. Ma stworzyć przestrzeń do rozwijania umiejętności analitycznych, warunki do wymiany doświadczeń, a także działań na rzecz dobra wspólnego. W naszym projekcie udział biorą:
Gabriela Będkowska
Studentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz absolwentka dziennikarstwa i dyplomacji europejskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracowała z takim portalami jak: „Oczami Młodych”, „Jednym Zdaniem”, UniaEuropejska.org”. Była redaktorem portalu „Centralny Punkt”. Napisała artykuł pt. „Stereotypy i uprzedzenia względem polityki równościowej” w publikacji „Różni w życiu, równi w prawach. Równość w polityce lokalnej”. Jest laureatką I miejsca III edycji konkursu „Młodzi przeciwko patologiom społecznym”, finalistką konkursu „Młodzieżowy Delegat ONZ 2015” oraz konkursu „Praktykuj za granicą”. Interesuje się dyplomacją publiczną, brandingiem narodowym, ochroną praw człowieka oraz integracją unijną.
Przemysław Brzuszczak
Studiuje historię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, studiował prawo (UW) oraz stosunki międzynarodowe, socjologię, politologię, filozofię w ramach Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych UW. Wielokrotny stypendysta m.in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe, Rektora UW, m. st. Warszawy, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich (program „Life Challenges – wspieramy wybitnie uzdolnionych”), Fundacji im. Lesława A. Pagi (program „Indeks Start2Star”). Zwycięzca Konkursu na Najlepszego Studenta RP „Studencki Nobel 2016”, laureat I miejsca w Polsce w kategorii „Nauki społeczne” (2016), laureat I miejsca w Polsce w kategorii „Nauki humanistyczne” (2015). W ramach grantu Klubu Inteligencji Katolickiej realizuje projekt badawczy pt. „»W poszukiwaniu wartości podstawowych…«. Prawa człowieka w myśli i działalności Tadeusza Mazowieckiego (ruch Znak – Solidarność – polityka zagraniczna)”. Stale współpracuje z Fundacją „Fundusz Pomocy Studentom” w ramach programu „Watchdog.edu.pl”. Ambasador Rzecznika Praw Obywatelskich (2013-2016).Prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych. Publikował m.in. w „Res Publice Nowej”, „Stosunkach Międzynarodowych”, „Edukacji Prawniczej”. Interesuje się m.in. prawami człowieka w kontekstach kulturowych, prawami i wolnościami obywatelskimi, polityką zagraniczną RP, historią społeczną PRL, współczesnym teatrem autorskim, kinem europejskim, kulinariami, kolarstwem, piłką nożną.
Aleksandra Jachymek
Absolwentka Finansów i Rachunkowości Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Obecnie, studentka studiów magisterskich na kierunku Stosunki Międzynarodowe, o specjalizacji Dyplomacja Publiczna w Collegium Civitas, w Warszawie. Pracowała w Ambasadzie Belgii w Przedstawicielstwie Ekonomicznym i Handlowym Flandrii – Flanders Investment & Trade. Pracowała w „Institue for Cultural Diplomacy” w Berlinie jako asystentka projekt menadżera. Dodatkowo pracowała na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie jako asystentka profesora. Była wolontariuszką w „Berliner Tafel E.V.. Brała udział w obradach „Model of the United Nations” w Paryżu. Interesuje się stosunkami międzynarodowymi, językiem ciała oraz teatrem, kinem i tańcem.
Rafał Kuźmicki
Absolwent Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w relacjach transatlantyckich ze szczególnym naciskiem na NATO i politykę obronną. Pracował jako asystent przewodniczącego komitetu organizacyjnego Warsaw Security Forum w Fundacji Pułaskiego. Odbył półroczny staż w brukselskim biurze The German Marshall Fund of the United States, gdzie zajmował się polityką zagraniczną i bezpieczeństwa. Podczas swoich studiów przez 9 miesięcy przebywał na wymianie w Stanach Zjednoczonych, na uczelni Northeastern Illinois University oraz jednocześnie pracował dla Polish American Chamber of Commerce w Chicago.
Tomasz Rawski
Ukończył studia licencjackie w specjalności filologia polska dla mediów na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Napisał prace licencjacką p.t. Prawda, dobro, piękno i śmiech. O nowym modelu retoryki politycznej uwzględniającym kategorię komizmu. Aktualnie jest studentem studiów politologicznych II stopnia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej rodzinnej Warce propaguje dziennikarstwo obywatelskie.
Daria Rupińska
Studentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Była wolontariuszką w Fundacji Kopernikańskiej oraz sztabie wyborczym Marka Krzysztofa Kolasińskiego. Odbyła praktykę w firmie Polskapresse w dziale naszemiasto.pl. Była stażystką w Ośrodku Analiz Politycznych UW oraz agencji PR. Interesuje się polską sceną polityczną, polskim systemem partyjnym, marketingiem politycznym oraz sondażokracją.
Romain Su
Redaktor naczelny „Le Courrier de Pologne” (francuskojęzyczny magazyn internetowy o Polsce) i przedstawiciel w Europie Środkowo-Wschodniej organizacji pozarządowej „The Forest Trust”, zajmującej się ochroną lasów. Pisze także artykuły i analizy dla czasopism francuskich i polskich, takich jak „Regard sur l’Est”, „Questions internationales” lub „W Punkt”. Od wielu lat związany z Polską i zamieszkały w Warszawie, gdzie często chodzi na spacery i wykłady z zakresu varsavianistyki.
Aleksander Świeszewski
Student prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Był organizatorem debaty „Między samodzielnością a karnością” oraz „Między buntem a obojętnością” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Dodatkowo zorganizował konferencje młodzieżową „Forum Młodych” w Europejskim Centrum Solidarności. Zdobywca pierwszej nagrody w konkursie „Ślady dawnych dni” organizowanym przez tygodnik „Do Rzeczy” z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Obecnie współpracuje z kwartalnikiem artystycznym „Bliza” pod redakcją Pawła Huelle. Interesuje się polityką, historią oraz sztuką.
Paulina Warsza
Doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się Identyfikacją narodową i kulturową jako czynnikiem w stosunkach międzynarodowych. Magister stosunków międzynarodowych, specjalizacja: studia nad Afryką i Bliskim i Środkowym Wschodem. Absolwentka studiów podyplomowych: Komunikacja międzykulturowa w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego (UW/AON). Uczestniczka konferencji poświęconych przemianom społeczno-politycznym Bliskiego Wschodu, m.in. Międzynarodowej Konferencji Naukowych: „Is there a New Middle East? Reshaping of the geopolitical situation in the region”, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, (publikacja: „Tożsamość irackiego społeczeństwa post-wojennego. Aktualność teorii wybranych myślicieli arabskich” w „Bliski Wschód w procesie przemian”, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2015r.); XIII Międzynarodowej Konferencji Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk i Księży Werbistów „Bliski Wschód w stosunkach międzynarodowych”, (publikacja: „Perspektywy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i demokracji w Iraku” w „Bliski Wschód w stosunkach międzynarodowych w XXI w.”, WN Scholar, W-wa 2016r., w druku.); „Towards a New Middle Eastern Society. Expectations and Reality after the Arab Spring”, Institute for Mediterranean and Oriental Cultures, Polska Akademia Nauk. Zainteresowania naukowe: polityka zagraniczna państw arabskich, uwarunkowania kulturowe współczesnych konfliktów zbrojnych, bezpieczeństwo międzynarodowe w rejonie MENA, religie we współczesnym świecie, współpraca cywilno-wojskowa.
Jonasz Włodarczyk
Student Szkoły Głównej Handlowej. Był dwukrotnie uczestnikiem „Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego-Uczestnika”. Interesuje się teatrem oraz sztuką głównie twórczością Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Pawła Susida, Magdaleny Moskwy.
Mateusz Wojcieszak
Student Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na kierunku Prawo Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje jako koordynator programu Młody Obywatel w Centrum Edukacji Obywatelskiej, wcześniej odpowiadał za koordynację programu Młodzi głosują. Jest członkiem Sieci Obywatelskiej Watchdog, aktywnie kontroluje lokalną władzę w Radomiu, prowadzi bloga jawnyradom.blogspot.com. Pomaga w działalności Fundacji Katarzyny Kozyry. Jest twórcą aplikacji Hejt_alert (www.hejtalert.pl). Zdobywca wielu nagród m.in.: Nagrody Super Samorządu w ramach akcji Fundacji Batorego: Masz głos masz wybór, z czasów licealnych m.in. laureat I miejsca w konkursie Wiedzy o Historii i Kulturze Żydów Polskich, laureat I miejsca Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka.