Udostępnij ten wpis

Apel na rzecz edukacji obywatelskiej i informacji europejskiej

W 20. rocznicę referendum akcesyjnego w Polsce został podpisany, podczas spotkania proeuropejskiego Apel na rzecz edukacji obywatelskiej i informacji europejskiej .

Apel na rzecz edukacji obywatelskiej i informacji europejskiej

Dwadzieścia lat temu Polacy wyrazili w referendum akcesyjnym zdecydowaną wolę przystąpienia do Unii Europejskiej.
Dopełniła się polska droga „od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.
Dzisiaj Unia Europejska stała się szczególnym obiektem dezinformacji i prób dezintegracji; zarówno ze strony obcych państw i rządów, jak i ze strony wewnętrznych ruchów nacjonalistycznych. Odczuwamy to również w Polsce.
Nie ma lepszej szczepionki przeciw tym próbom i zagrożeniom jak ustawiczna edukacja, wiedza i krytyczne myślenie Obywateli.
My niżej podpisani apelujemy do Prezydenta RP, Sejmu, Senatu i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, obecnych i przyszłych kadencji, o podjęcie działań na rzecz edukacji obywatelskiej oraz informacji europejskiej.
Największą wartością Rzeczypospolitej Polskiej są jej wykształceni, świadomi swoich praw i obowiązków Obywatele, będący zaangażowanymi członkami naszej wspólnoty.
Edukacja obywatelska to przede wszystkim edukacja polityczna, mająca na celu dostarczanie wiedzy i umiejętności kompetentnego i krytycznego uczestniczenia w życiu publicznym i praktykowania demokracji na co dzień. Od partycypacji Obywateli zależy w coraz większym stopniu sprawność państwa i jakość jego instytucji.
Edukacja obywatelska musi kształtować postawy prodemokratyczne i proeuropejskie, rozwijające pokojowe i wielostronnie korzystne współistnienie narodów i społeczeństw. Znajomość Konstytucji RP, praw podstawowych i reguł europejskich jest niezbędna, aby w pełni korzystać z praw w Unii Europejskiej.
W świetle globalnych zagrożeń, nieodzowna jest także edukacja na temat zmian i ochrony klimatu.

Świadomi tych faktów, apelujemy:
– o wprowadzenie edukacji obywatelskiej, obejmującej informację europejską oraz naukę o zmianach i ochronie klimatu do podstawy programowej nauczania w szkołach;
– powołanie instytucji publicznej odpowiedzialnej za ustawiczną edukację obywatelską i rzetelną informację europejską, której celem będzie także krzewienie modelu demokracji partycypacyjnej w polskim społeczeństwie;
– większe wsparcie publiczne dla pro-obywatelskich organizacji społecznych, które musi być uniezależnione od koniunktury politycznej.
20 lat temu Polacy zadecydowali: TAK dla Polski. TAK dla Polski w Unii Europejskiej.
Dziś mówimy: TAK dla edukacji europejskiej!