Senat, tak jak nasi poprzednicy sprzed stu lat, nie ustanie w wysiłkach na rzecz pracy dla dobra wspólnego, jakim jest nasza ukochana Ojczyzna – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas uroczystego 53. posiedzenia Senatu zwołanego dla uczczenia przypadającej 28 listopada br. 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.
Prezydent RP w latach 2010–2015 Bronisław Komorowski przypomniał historię utworzenia Senatu II RP. Jak mówił, często bywa, że to co dobre „musi się rodzić w bólu”, w politycznym sporze, ucieraniu się odmiennych poglądów. Podobnie w jego ocenie było w 1989 r., gdy Polska odzyskiwała suwerenność. W ocenie byłego prezydenta niezwykle cennym jest doświadczenie, które było udziałem Senatu, że warto wznieść się ponad własne poglądy i sposób myślenia, bowiem dopiero po latach można ocenić, co było rzeczywiście ważne. Jak mówił, tak właśnie było z Senatem zarówno po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, jak z jego odrodzeniem w 1989 r. Bronisław Komorowski przypomniał, że izba wyższa polskiego parlamentu pojawiła się ponownie w wyniku ustaleń Okrągłego Stołu jako propozycja ludzi odchodzącego ustroju, podczas gdy wyniki wyborów do odrodzonego Senatu stały się tryumfem strony solidarnościowej, który pokazał prawdziwe polityczne preferencje Polaków. Gratulując wszystkim senatorom III RP i rodzinom senatorów II RP oraz życząc dumy z senackiej służby, Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, aby Izba trwała jako element stabilizacji i równowagi ustrojowej, kształtowania polityki i realizowania polskich marzeń.
Uroczyste 53. posiedzenie Senatu zwołane dla uczczenia przypadającej 28 listopada br. 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP – nagranie video
foto/tekst – Senat RP