Udostępnij ten wpis

Debata on-line: Konflikt migracyjno-graniczny z Białorusią – próba bilansu. Konflikt migracyjny na granicy polsko-białoruskiej jako narzędzie realizacji interesów politycznych.

Zapraszamy na I część debaty on-line „Konflikt migracyjno-graniczny z Białorusią – próba bilansu. Konflikt migracyjny na granicy polsko-białoruskiej jako narzędzie realizacji interesów politycznych”, która odbędzie się 21 stycznia br. (piątek) o godzinie 11.00.

Jesienna tragedia humanitarna rozgrywająca się w cieniu stanu wyjątkowego na polsko-białoruskiej granicy ma niewątpliwie swój tragiczny wymiar ludzki, pamiętając o tym warto jednak zastanowić się nad politycznym, polskim wymiarem tego procesu – nad tym jakie rodzi skutki dla bezpieczeństwa demonokracji w Polsce.
W gronie ekspertów porozmawiamy o mechanizmach tego konfliktu, jego rzeczywistej skali i ryzykach jakie niesie, udziale struktur siłowych i służb specjalnych obu stron, ocenie ich motywów działania, potencjałów i skuteczności, w tym rzekomego sukcesu polskiej taktyki siłowego bronienia migrantom dostępu do Polski, skutkach łamania praw człowieka i stosownych ustaw dla polskich służb mundurowych i wojska, stopnia ich potencjalnej demoralizacji i dyspozycyjności wobec obecnej władzy.
Zastanowimy się również czy ograniczony terytorialnie stan wyjątkowy i swoisty terror służb wobec polskich i zagranicznych obywateli nie był próbą przeze ewentualnym sięgnięciem po to rozwiązanie w większej skali w momencie realnego zagrożenia utratą władzy przez obecnie rządzących Polską.

W debacie udział wezmą:

Moderator:
Antoni Podolski, były Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, członek Rady Programowej Instytutu Bronisława Komorowskiego

Paneliści:
Krzysztof Bondaryk
, były Szef ABW

Wojciech Brochwicz, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, były z-ca Komendanta Głównego Straży Granicznej

gen. bryg. Leszek Elas
, były Komendant Główny Straży Granicznej

Transmisja debaty na żywo będzie dostępna na naszym profilu na Facebooku

https://www.facebook.com/instytutkomorowskiego