Udostępnij ten wpis

Debata online – Euro zamiast armat? Potencjalny wpływ radykalnego pogłębienia integracji europejskiej na polskie bezpieczeństwo narodowe.

Zapraszamy na debatę online – Euro zamiast armat? Potencjalny wpływ radykalnego pogłębienia integracji europejskiej na polskie bezpieczeństwo narodowe – która odbędzie się 12 maja br. o godzinie 12.00.

Jeśli spojrzeć na kwestię dominującej w klasie politycznej optyki spojrzenia na członkostwo w NATO i UE to skonstatujemy, że to pierwsze zapewnia nam bezpieczeństwo a to drugie nie tyle dobrobyt co w najbardziej prymitywnym ujęciu transfer środków finansowych. Tymczasem członkostwo w Unii i ewentualne (oby jak najszybsze) przyjęcie Euro ma co najmniej równie duże znaczenie dla naszego długofalowego bezpieczeństwa narodowego jak członkostwo w NATO czy jednobiegunowy sojusz wojskowy z USA.
O długofalowym bezpieczeństwie danego państwa nie decydują bowiem głównie względy i sojusze wojskowe a polityczne, nie ilość czołgów (zwłaszcza z demobilu) a trwałość geosystemu polityczno-gospodarczego w jakim osadzony jest dany kraj a zwłaszcza jego związki gospodarcze z partnerami i sojusznikami. Zwłaszcza zaś decydujący jest rachunek ryzyka jakie dla danego systemu (w tym przypadku europejskiego i szerzej euroatlantyckiego) stanowiłoby siłowe wyeliminowanie z niego jednego z państw.
I oczywiście zupełnie odmiennie ten rachunek wypada w przypadku państwa aktywnie umocowanego w głównym jądrze europejskiego systemu, państwa operującego tą sama walutą co np. Paryż i Berlin a zupełnie odmiennie dla autoalienującego się, archaicznego dziwoląga politycznego, podkreślającego na każdym kroku swa odmienność.

W debacie udział wezmą:

Moderator:
Antoni Podolski
, były Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, członek Rady Programowej Instytutu Bronisława Komorowskiego

Paneliści:
dr Bartłomiej E
. Nowak, Prezes Grupy Uczelni Vistula
gen. dyw. prof. Bogusław Pacek, Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego
dr Wojciech Warski, ekspert „Team Europe”, przedsiębiorca

Transmisja debaty na żywo będzie dostępna na naszym profilu na Facebooku

https://www.facebook.com/instytutkomorowskiego