Udostępnij ten wpis

Bronisław Komorowski: zostały jeszcze dwie instytucje w Polsce, które są niezależne

Bronisław Komorowski był gościem w programie „Kropka nad i”.

Komorowski: zostały jeszcze dwie instytucje w Polsce, które są niezależne

Były prezydent mówił także o tym, jak w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości działają różne instytucje państwowe i czy jego zdaniem wykazują się niezależnością od obozu władzy.

Stwierdził, że prezes PiS i wicepremier „Jarosław Kaczyński myśli cały czas w kategoriach zlikwidowania niezależności instytucji, które w jakikolwiek sposób mogłyby kontrolować lub kontrować samodzielność, wynikającą z monopolu rządu”.

– Jarosław Kaczyński ograniczył kontrolną rolę parlamentu (…) de facto zlikwidował niezależność Trybunału Konstytucyjnego, to samo spotkało w moim przekonaniu w znacznej mierze Sąd Najwyższy – wyliczał.

W opinii Komorowskiego „zostały jeszcze dwie instytucje w Polsce, które są niezależne”. Wymienił tu Rzecznika Praw Obywatelskich i wolne media. – Jarosław Kaczyński jest w moim przekonaniu zainteresowany zlikwidowaniem instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich, tak samo jak jest zainteresowany zniszczeniem, a przynajmniej ograniczeniem mediów, które nie jedzą mu z ręki – mówił dalej były prezydent.
Komorowski: jak tacy ludzie jak Daniel Obajtek robią kariery, to to jest sygnał ostrzegawczy

Były prezydent odniósł się także do sprawy obecnego prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Zwracał uwagę, że zarządzana przez niego firma kupiła niedawno wydawnictwo Polska Press. Stwierdził, że tu „nie chodzi tylko i wyłącznie o kontrolę nad mediami”.

– Jak tacy ludzie jak pan Obajtek robią kariery, (…) to w zasadzie każda przyzwoita partia powinna się zastanowić, czy to nie jest sygnał ostrzegawczy, że „w naszych szeregach do głosu dochodzą cwaniacy, kombinatorzy, złodzieje, łobuzy i różnego rodzaju męty polityczne” – powiedział gość „Kropki nad i”.

„Gazeta Wyborcza” opublikowała serię artykułów dotyczących „taśm Obajtka”. Z ujawnionych nagrań wynika – napisała „GW” – że obecny prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, gdy był jeszcze wójtem Pcimia, „z tylnego siedzenia kierował spółką TT Plast”, a przepisy zabraniają łączenia posady wójta z działalnością w biznesie.

Bronisław Komorowski był gościem w programie „Kropka nad i”

źródło: tvn24.pl
fot. FB „Kropka nad i”