– Był przykładem człowieka, polityka, który w imię potrzeb wolnej i demokratycznej Polski był zdolny do współpracy również z dawnymi przeciwnikami politycznymi – mówi o zmarłym w niedzielę Janie Lityńskim były prezydent Bronisław Komorowski. Dla byłego premiera Leszka Millera, sposób, w jaki Lityński zginął był „niezwykłym wyrazem człowieczeństwa”.
– Szybko złapaliśmy nić porozumienia i tak już potem pozostało – mówił Komorowski w programie „Prezydencki i Premierzy” w Polsat News. – Był przykładem człowieka, polityka, który w imię potrzeb wolnej i demokratycznej Polski był zdolny do współpracy również z dawnymi przeciwnikami politycznymi – dodał.
– Ze względu na swój charakter i życiorys był wiarygodny dla wielu środowisk politycznych – stwierdził. – Łatwo łapał kontakt i budził szacunek, bo miał życiorys, który buduje wiarygodność – dodał.
źródło: interia.pl
– Żył nie tylko polityką, ale w polityce był bardzo pryncypialny. Był człowiekiem odważnym, ale już w wolnej Polsce tej odwadze towarzyszyło w ramach działalności politycznej bardzo wiele zdrowego rozsądku, umiaru i umiejętności szukania porozumienia – powiedział były prezydent Bronisław Komorowski, wspominając na antenie TVN24 Jana Lityńskiego.
– Dla mnie to przyjaciel-rewolucjonista, bo tak jak przystało na rewolucjonistów pierwszej godziny z Jankiem Lityńskim poznaliśmy się w celi więziennej, a właściwie w celi aresztu w Pałacu Mostowskich w latach 70. w ramach aktywności opozycji antykomunistycznej, demokratycznej – wspominał zmarłego w rozmowie z TVN24 były prezydent Bronisław Komorowski.
– Ta znajomość potem zamieniła się w przyjaźń. Na różnych etapach życia politycznego spotykaliśmy się, zarówno w opozycji w czasach PRL, jak i potem w Unii Wolności, a potem Janek był moim doradcą w czasach prezydenckich – dodał.
– Oprócz heroicznego życiorysu Janka Lityńskiego ważne, warte przypomnienia jest jego oblicze człowieka niesłychanie cieszącego się życiem. On miał ogromną umiejętność cieszenia się życiem, świetnie gotował, uwielbiał życie towarzyskie, miał wielu przyjaciół, znajomych w kręgach artystycznych, w kręgach sportowych. Żył nie tylko polityką, ale w polityce był bardzo pryncypialny – mówił były prezydent.
Bronisław Komorowski podkreślił, że Jan Lityński był człowiekiem o bardzo zakorzenionych poglądach, „którym pozostał chyba wierny do końca”. – Był człowiekiem odważnym, ale już w wolnej Polsce tej odwadze towarzyszyło w ramach działalności politycznej bardzo wiele zdrowego rozsądku, umiaru i umiejętności szukania porozumienia, co było konieczne w ramach polityki demokratycznej – wspominał.
źródło: rp.pl
***
Jan Lityński
Urodził się w 1946 r., organizator i uczestnik studenckich wystąpień w marcu 1968 r., skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. W 1976 r. współzałożyciel „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. współredaktor „Robotnika”, niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS „KOR”, współpracownik Biura Interwencyjnego KSS „KOR” i „Krytyki” (członek redakcji).
W 1980 r. doradca władz NSZZ „Solidarność”. Autor uchwalonego przez I Zjazd „Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.
W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów.
Autor publikacji w prasie polskiej i zagranicznej, m.in. – „Krytyka”, „Puls”, „Tygodnik Mazowsze”, „Res Publica” i inne pisma poza cenzurą przed 1989 r. Publikacje w prasie krajowej i zagranicznej po roku 1989 m.in. „Gazeta Wyborcza”. „Rzeczpospolita”, Dziennik, „Polityka”, Newsweek”, „Zeszyty Literackie”.Publikacje książkowe, m.in. „PSL 1945-47 – Model oporu”, „Solidarność – problemy, znaki zapytania”, „Książę jest nagi – uwagi o socjotechnice komunizmu” (wspólnie z Pawłem Śpiewakiem).
Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.
źródło: prezydent.pl
fot. KPRP