Udostępnij ten wpis

Bronisław Komorowski uczestniczył w premierze polskiego wydania biografii Ronalda Reagana.

W 1964 roku w ramach castingu do filmu „The Best Man” Ronald Reagan starał się o rolę prezydenta USA. Odpadł. Twórcy tego zupełnie dziś zapomnianego filmu stwierdzili, że „nie ma wyglądu jak prezydent kraju”. W styczniu 1981 roku Ronald Reagan objął urząd Prezydenta USA i pełnił go przez dwie kadencje. W tym czasie, w latach 1981-1989 działo się na świecie bardzo wiele. Rola prezydenta USA była w tych wydarzeniach kluczowa. Z naszej, polskiej i środkowoeuropejskiej perspektywy najważniejsze wydaje się obalenie komunizmu. To dla żyjącej dzisiaj generacji Polaków najważniejszy historycznie fakt i doświadczenie.
A to właśnie Ronald Reagan był tym światowym politykiem, który rzucił wyzwanie komunistycznemu systemowi. Zdecydował się na rzeczy niezwykłe: świadomie zerwał z polityka odprężenia, tak ukochaną przez liberalny świat. Postawił na rozwój zbrojeń i nadanie mu nowego, kosmicznego charakteru. Zrobił to, ponieważ uważał komunizm i Związek Sowiecki za „Imperium zła” o czym powiedział głośno w roku 1983. Wielokrotnie mówił o niemożliwości kompromisu z komunizmem. Słynne było jego stwierdzenie: albo wygramy, albo przegramy. To znaczy innego wyjścia nie ma. Zgodnie z tym postępował: pomagał polskiej Solidarności a w roku 1987 stojąc przed Brama Brandenburska w Berlinie wołał: „Panie Gorbaczow zburz Pan ten mur”.
Wielkim historycznym wydarzeniem, paradoksem i na swój sposób cudem było to, że to jego podejście wygrało. Związek Sowiecki przegrał wyścig zbrojeń i zdecydował się na ustępstwa. To Reagan okazał się największym pacyfistą, bo to on doprowadził do porozumienia o ograniczeniu zbrojeń i likwidacji w Europie rakiet średniego zasięgu. Kiedy po raz ostatni by w Moskwie w 1988 roku, był przez sowieckie kierownictwo i Rosjan traktowany jak największy celebryta i z relatywną jak na ZSRR sympatią i pompą.
Dlatego też studiowanie biografii prezydenta Reagana ma także i dla nas duże znaczenie dla zrozumienia historii i mechanizmów największej polityki. Dostajemy dzisiaj, my polscy czytelnicy, do ręki amerykańską biografię prezydenta Reagana. To określenie amerykańska historiografia ma tutaj duże znaczenie. Ta biografia jest napisana z pozycji wewnątrz amerykańskich. Polskiemu czytelnikowi czasem trudno jest śledzić wszystkie szczegóły. Ale dzięki temu możemy więcej rozumieć z mechanizmów polityki USA, uświadomić sobie jej wielowektorowość, geografię pojęciową amerykańskiego prezydenta. Te szczegóły pozwalają nam także wniknąć w relacje psychiczne wśród elity Waszyngtonu i lepiej rozumieć kontekst, którego często nie zauważamy z perspektywy znad Wisły.
Dlatego ta książka ma znaczenie długo terminowe. Ona jest do studiowania i przemyślenia. Nie jest to jednorazowa lektura.
Drogi Grzegorzu, bo mogę tak powiedzieć o wydawcy, którego znam od lat, Grzegorzu Bogucie, dziękujemy za tę książkę, która pomoże nam być choć trochę mądrzejszymi. To bardzo ważne w dzisiejszych skomplikowanych czasach, kiedy wiedza o amerykańskiej polityce stała się jeszcze ważniejsza niż była przed kilka laty.

Wystąpienie Bronisława Komorowskiego podczas prezentacji polskiego wydania biografii Ronalda Reagana, wydanej przez Wydawnictwo Nieoczywiste.