Udostępnij ten wpis

Bronisław Komorowski: Demokracja jest zagrożona – wywiad dla Dziennika Zachodniego

Bartosz Wojsa: Województwo śląskie to ważne dla Pana miejsce na mapie Polski?
Bronisław Komorowski: Śląsk był, jest i będzie ważną częścią Polski. Bo to jest miejsce, gdzie realizowało się marzenie o nowoczesności, o rozwoju gospodarczym połączonym z poszanowaniem tradycyjnego podejścia do wartości życia, rodziny, świata wiary czy patriotyzmu.

Górnictwo jest przyszłością Śląska? Należy wygaszać, likwidować, czy może inwestować w kopalnie?
Górnictwo musi być, tak jak każda inna dziedzina gospodarki, rentowne. Problem zaczyna się wtedy, kiedy cena produkcji węgla w Polsce rośnie albo gdy spada cena węgla na rynkach światowych. Węgiel to element gospodarki. Podobne problemy miały inne kraje i różnie sobie z tym radziły, ale zawsze kierowały się zasadą: póki coś jest opłacalne i przynosi zysk, powinno funkcjonować.

Ustawa zaostrzająca prawo aborcyjne, reforma sądownictwa, ustawa medialna. Co Pan czuje, gdy patrzy na działania partii rządzącej i to, co te działania wywołują w społeczeństwie?

Obecna władza zachowuje się szalenie arogancko i nie chce widzieć tego, że w społeczeństwie polskim są ludzie różnie myślący, o różnych wrażliwościach na różne kwestie, że są także ci, którzy mają szczególne wyczulenie na problemy demokracji, praw człowieka czy praw kobiet. Dobra władza, a szczególnie dobry prezydent to taki, który potrafi dostrzec tą złożoność i potrafi uszanować wszystkich, a nie tylko wyborców własnej partii politycznej.

Na ostatnim spotkaniu w Jastrzębiu-Zdroju wystąpił Pan z wykładem dotyczącym właśnie demokracji. Pana zdaniem dzieje się z nią ostatnio nie najlepiej?
Demokracja, a przede wszystkim jej jakość, jest w Polsce zagrożona. Jeżeli dochodzi w Polsce do złamania konstytucji, czyli fundamentu ustroju demokratycznego, to trudno, żeby dalej nie pojawiały się następne zagrożenia demokracji, na przykład w zakresie niezależności wymiaru sprawiedliwości, czy niezależności mediów. A to już konkretny wymiar odchodzenia od klasycznej demokracji. Można mówić: „budujemy inny typ demokracji”, ale to jest niebezpieczny fałsz, bo choć oczywiście są inne modele demokracji gdzieś w Afryce czy Azji, to jednak my jesteśmy w Europie i dla nas właściwy model państwa demokratycznego to ten, który powstał i sprawdził się w warunkach świata zachodniego.

Cały wywiad z Bronisławem Komorowski dostępny jest na stronie Dziennika Zachodniego

fot. Bartosz Wojsa