Udostępnij ten wpis

Bronimy Demokracji

Pod takim hasłem zorganizowano  w Augustowie protest przeciwko forsowanym zmianom w sądownictwie. Uczestniczył w nim były prezydent RP, Bronisław Komorowski.

O godz. 19.00 w centralnym punkcie miasta (pod kolumną Z. Augusta) zgromadziło się ponad 300 osób. Było to dużo więcej niż spodziewali się organizatorzy. W informacji o tym wydarzeniu pisali – spróbujmy przyciągnąć SETKĘ osób. Podobny protest zorganizowano we wtorek pod budynkiem sądu. Wtedy zainteresowanie było znacznie mniejsze, bo według organizatorów uczestniczyło w nim ok.35 osób.

Dzisiejsza manifestacja pod kolumna Z. Augusta przebiegła bez większych zakłóceń. Nieco większe emocje pojawiły się w trakcie próby zakłócenia wystąpienia Bronisława Komorowskiego przez jednego z miejscowych radnych z PiS – i na samym początku, kiedy prowadzący wspomniał, że Burmistrz Miasta odmówił dostępu do prądu potrzebnego do zasilania nagłośnienia, kiedy dowiedział się, że w proteście będzie uczestniczył Bronisław Komorowski. W swoim blisko 20. minutowym wystąpieniu, były prezydent RP przedstawił osobisty – opierający się na własnych bogatych w tym zakresie doświadczeniach – pogląd na obecne działania rządu odnośnie sadownictwa. Nagranie z tego wystąpienia zamieszczamy pod tekstem.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego, zapaleniu zniczy i wspólnym pamiątkowym zdjęciu zgromadzenie zostało oficjalnie zakończone. Nie oznacza to, że plac pod kolumna Z. Augusta opustoszał. W wielu jego miejscach trwały rozmowy na tematy, które przyczyniły się do tego zgromadzenia. Tego samego dnia, o godz. 21 podobny protest zorganizowano w Suwałkach.

źródło: Zb. B. / Augustow24.pl

fot. Augustow24.pl