Udostępnij ten wpis

Bartoszewski będzie miał swój skwer w Warszawie?

Imieniem Władysława Bartoszewskiego ma zostać nazwany skwer przy ul. Ogrodowej 5 na Woli. Pomysł nadania imienia skwerowi był inicjatywą działacza Nowoczesnej – Mariusza Malinowskiego, który zbierał w tej sprawie podpisy. Pod wnioskiem podpisało się ponad 3 tys. warszawiaków, którzy przedstawili dokument Hannie Gronkiewicz-Waltz. Najpierw trafił on pod głosowanie radnych dzielnicy Wola,  w czwartek ostatecznie o jego losach zdecyduje Rada Warszawy.

„Skwer nie ma nazwy, co dziwi zważywszy na jego duże znaczenie historyczne” –  pisał autor petycji. Jak czytamy dalej, „przed wojną była tu ulica Biała, która łączyła sąd z ulicą Chłodną. Przychodzący tu Żydzi mogli dostać ubrania i fałszywe papiery, aby potem wyjść na wolność.

Pomagała im w tym Organizacja Żegota, w prezydium której był właśnie Władysław Bartoszewski.

„Idąc wąskim przesmykiem pomiędzy murami z obu stron ulicy Białej uciekinierzy i ich przewodnicy przeżywali niezwykłe emocje. To miejsce nasycone jest ich nadzieją wolności. Dlatego uważam, że Profesorowi podobało by się, aby nosiło Jego imię. To skromny skwer” – pisał Malinowski.

List z poparciem dla tej inicjatywy wysłał do warszawskich samorządowców b. prezydent Bronisław Komorowski, na sesji Rady odczytał go poseł PO i prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli Michał Szczerba.

Treść listu:

 

Warszawa, dn. 17 października 2016 r.

Rada Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

 

Szanowni Państwo Radni,

Pragnę wyrazić moje pełne poparcie dla zamiaru utrwalenia pamięci o Władysławie Bartoszewskim poprzez nadanie Jego imienia skwerowi na terenie Dzielnicy Wola.

Władysław Bartoszewski i jego życie stanowi wzór polskiego patriotyzmu i poświęcenia w służbie Polsce. Służył Polsce jako żołnierz AK, jako więzień polityczny w czasach komunizmu i jako wybitny historyk, ambasador oraz minister spraw zagranicznych. Jedną z najpiękniejszych kart Jego życia było zaangażowanie w Żegotę – Radę Pomocy Żydom– strukturę polskiego państwa podziemnego niosącą pomoc śmiertelnie zagrożonym Żydom polskim. Za działalność w ramach Żegoty, w 1965 roku Władysław Bartoszewski został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, nadanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Cieszę się, że obecnie Warszawa chce utrwalić pamięć o Władysławie Bartoszewskim, Jego życiu i Jego zasługach.

 

 Z wyrazami szacunku

Bronisław Komorowski

 

 

fot: Łukasz Kamiński