Udostępnij ten wpis

Komorowski o Ukrainie

Baku, 10 marca 2016 roku

Sytuacja Ukrainy w kontekście bezpieczeństwa regionalnego

„Sytuacja i przyszłość Ukrainy ma niezmiennie podstawowe znaczenie dla geopolitycznego kształtu Europy Wschodniej: czy stanie się strefą imperialnej dominacji jednego mocarstwa, czy narody regionu będą mogły się swobodnie rozwijać i decydować o swej polityce wewnętrznej i powiązaniach zewnętrznych” – powiedział Bronisław Komorowski, podczas konferencji Global Baku Forum, która odbywa się 10-11 marca 2016 roku w Baku.

„Przyszłość Ukrainy jest sprawdzianem dla zdolności Unii Europejskiej, społeczności zachodniej do kształtowania swego otoczenia zgodnie ze swymi wartościami i interesami oraz determinacji Zachodu niedopuszczenia do anachronicznych i szkodliwych praktyk politycznych w jego sąsiedztwie. Europa i cały Zachód mają zdolność do stworzenia dla Ukrainy osłony przed próbami militarnej ingerencji w jej sytuację wewnętrzną.

Przyszłość Ukrainy jest także testem dla samej Rosji. Tak długo jak Moskwa nie potrafi się powstrzymać od ingerowania w sprawy Ukrainy, decydowania o jej statusie i przyszłości, tak długo Rosja pozostaje więźniem swych atawistycznych, imperialnych instynktów, które nie pozwalają jej stać się normalnym państwem, członkiem europejskiej społeczności narodów. Nie jest wolnym naród, który uciska inne narody”- zacytował słowa Adama Mickiewicza Bronisław Komorowski.

W debacie w trakcie Global Baku Forum poświęconej przyszłości Ukrainy udział wzięli także:

Bertie Ahern, Premier Irlandii (1997-2008),
Daniel Ioniţă, Minister Spraw Zagranicznych Rumunii
Francis O’Donnell, Irish Institute of International & European Affairs,
Vaira Vike-Freiberga, Prezydent Łotwy (1999-2007), NGIC,
Viktor Yushchenko, Prezydent Ukrainy (2005-2010),
Viktor Zubkov, Premier Federacji Rosyjskiej (2007-2008; 2012).