Maria Stypułkowska-Chojecka to dla mnie przede wszystkim druhna Kama. Druhna, a więc harcerka – kojarzy mi się z przede wszystkim z harcerską postawą służby Polsce.
Druhnę Kamę poznałem jako instruktor Szczepu 208 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych noszącego dumne imię Batalionu „Parasol”.
Była częstym gościem Szczepu, istotnym punktem odniesienia w naszej pracy wychowawczej z harcerzami, nie tylko źródłem wiedzy o batalionie „Parasol” i Powstaniu Warszawskim.
Co było ważne, zawsze przedstawiała harcerski, nie tylko żołnierski punkt widzenia.
Źródłem mojej osobistej satysfakcji było więc to, że druhna Kama dwukrotnie znalazła się w moim honorowym komitecie poparcia. Czułem się w sposób szczególny przez nią wyróżniony.
Wierzę, że pamięć o Kamie przetrwa nie tylko w tradycji harcerskiej.
– Bronisław Komorowski
Warszawa, 15 lutego 2016 roku
Uroczystości pogrzebowe Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej odbyły się 16 lutego 2016 roku. Rozpoczęły się o godzinie 11.30 Mszą Świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po mszy dalsze uroczystości odbyły się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Rodzina, tłumy warszawiaków, żołnierze, reprezentacja harcerstwa i przedstawiciele najwyższych władz państwowych pożegnali dziś Marię Stypułkowską-Chojecką „Kamę”, łączniczkę i sanitariuszkę batalionu „Parasol” w powstaniu warszawskim. Podczas uroczystości głos zabrał także były prezydent Bronisław Komorowski:
Przyrzekam całym życiem służyć tobie, ojczyzno – przypomniał słowa harcerskiej przysięgi Bronisław Komorowski – Te słowa stanowią ważny kierunkowskaz i ogromną część treści życia Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej, druhny „Kamy” – oznajmił.
– W tych słowach mieścił się i patriotyzm dramatycznej walki w Powstaniu Warszawskim, ale i postawa służby bliźniemu, poprzez pracę, naukę, służby ojczyźnie także poprzez wychowywanie własnych dzieci i troskę o własną rodzinę – powiedział Komorowski.
(PAP)
Maria Stypułkowska-Chojecka urodziła się 24 września 1926 r. w Warszawie. Od 1937 r. była harcerką 58. Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerzy.
W czasie okupacji była harcerką Szarych Szeregów, odbyła kurs sanitarny i łączności, przeszła przeszkolenie bojowe, ukończyła Szkołę Podchorążych Piechoty „Agricola”. Mając 17 lat została zaprzysiężona jako żołnierz AK, z przydziałem do oddziału noszącego kolejne kryptonimy: „Agat”, „Pegaz”, a potem „Parasol”. Była łączniczką i wywiadowczynią. Prowadziła rozpoznania i uczestniczyła w wielu akcjach dywersyjnych, sabotażowych i bojowych (Akcji Kutschera, Akcji Koppe, Akcji Stamm i Akcji Weffels).
W czasie Powstania Warszawskiego przeprowadzała kanałami rannych towarzyszy broni, pełniła także funkcję sanitariuszki, założyła punkt sanitarny na Starym Mieście. Była dwukrotnie ranna.
Zdjęcie z Powstania Warszawskiego: sanitariuszki i ranny powstaniec z batalionu „Parasol” po wyjściu z kanału na ulicy Wareckiej przy Nowym Świecie. Pośrodku stoi Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama”. Po prawej Krzysztof Palester „Krzych” (Źródło zdjęcia: Joachim Joachimczyk – Antoni Przygoński (1980), Powstanie Warszawskie w sierpniu 1944 r.; Tom 2, Warszawa: Polskie Wydawnictwo Naukowe ISBN 83-01-00293-X Aleksander Kamiński (1970) Zośka i Parasol, Warszawa: Iskry, s. 593, http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/foto.htm).
Więcej o powstańczej historii druhny Kamy można przeczytać w Archiwum Historii Mówionej: http://ahm.1944.pl/Maria_Stypulkowska-Chojecka