Udostępnij ten wpis

Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku z udziałem Bronisława Komorowskiego

Oficjalna uroczystość otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku odbyła się w piątek (17 września) z udziałem Sybiraków oraz najwyższych władz państwowych i samorządowych. Jest to jedyne muzeum w kraju opowiadające historię polskiej obecności na Sybirze – od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Syberię i do Kazachstanu. Przedstawione w muzeum dzieje Sybiru i Kresów są nierozerwalnie splecione z losem milionów Polaków.
Były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski przekazał białostockiemu muzeum pamiątkę rodzinną – kubek z więzienia na Łukiszkach w Wilnie, który należał do jego ciotki Zofii Komorowskiej-Majewskiej.
– W jakiejś mierze sprawa pamięci o Golgocie Wschodu jest ważna ponad wszystkim, także ponad podziałami politycznymi, ponad różnicami geograficznymi. I chcę serdecznie podziękować Miastu Białystok, że podjęło wielkie dzieło stania się stolicą pamięci o Kresach Wschodnich. Chciałbym bardzo, aby ta pamięć dotyczyła nie tylko martyrologii polskiej, dramatu Wschodu, ale również tego, co na Wschodzie było wielkie, piękne i mądre – powiedział były Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Jesteśmy dzisiaj uczestnikami wyjątkowego wydarzenia. Muzeum Pamięci Sybiru – jedno z najważniejszych muzeów budowanych w ostatnim czasie w Polsce – udostępnia zwiedzającym swoją stałą ekspozycję – powiedział Piotr Gliński, minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. – To jest chwila wzruszająca tym bardziej, że uczestniczą w niej ci, którzy zostali zesłani na nieludzką ziemię, przeżyli chłód, głód, niewolniczą pracę i wielką tęsknotę.

źródło:bialystok.pl

Zapraszamy do obejrzenia relacji z otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru

zdjęcia: FB/Muzeum Pamięci Sybiru