Udostępnij ten wpis

List otwarty byłych Prezydentów, byłych Premierów, byłych Ministrów Spraw Zagranicznych i byłych Ministrów Obrony Narodowej

Z dużym niepokojem przyjmujemy decyzję Prokuratury Krajowej o przesłuchaniu tłumaczki Magdy Fitas-Dukaczewskiej na okoliczność tłumaczonej przez nią rozmowy premierów Polski i Rosji.
Magda Fitas-Dukaczewska, jako jedna z najlepszych polskich tłumaczek, uczestniczyła w rozmowach wielu polskich prezydentów, premierów, ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej, w tym także wielu z nas. Była więc dopuszczona (także przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego) do największych tajemnic polskiej dyplomacji jako osoba nie tylko kompetentna, ale i w pełni zaufana.
Zamysł Prokuratury Krajowej uzyskania od niej informacji o przebiegu i treści choćby jednej rozmowy prowadzonej przez najwyższej rangi przedstawiciela państwa polskiego z jego zagranicznym odpowiednikiem będzie nie tylko złamaniem ważnej zasady zachowania przez tłumaczy pełnej tajemnicy rozmów politycznych. W naszym przekonaniu może stać się również groźnym precedensem na przyszłość. Złamanie zasady prawa i obowiązku tłumacza do zachowania pełnej tajemnicy przebiegu najważniejszych rozmów politycznych, narazi polską dyplomację na utratę wiarygodności w przyszłych kontaktach zagranicznych.
Apelujemy więc do obecnych władz państwa polskiego, a szczególnie do Premiera Mateusza Morawieckiego o powstrzymanie tego groźnego dla interesów Polski działania Prokuratury.

byli Prezydenci RP
Lech Wałęsa
Aleksander Kwaśniewski
Bronisław Komorowski

byli Premierzy
Hanna Suchocka
Włodzimierz Cimoszewicz
Jerzy Buzek
Leszek Miller
Marek Belka
Kazimierz Marcinkiewicz
Ewa Kopacz

byli Ministrowie Spraw Zagranicznych
Andrzej Olechowski
Dariusz Rosati
Adam D. Rotfeld
Radosław Sikorski
Grzegorz Schetyna

byli Ministrowie Obrony Narodowej
Janusz Onyszkiewicz
Zbigniew Wojciech Okoński
Stanisław Dobrzański
Bogdan Klich
Tomasz Siemoniak