Udostępnij ten wpis

85 rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia przypomniał, że Wielki Głód był „jedną z najbardziej brutalnych zbrodni przeciwko ludzkości”. „Ok. 10 mln ludzi zostało umyślnie zabitych głodem przez władze sowieckie” – stwierdził. Jak dodał, była to „konsekwencja przemyślanej polityki totalitaryzmu sowieckiego, świadomie wymierzona w Ukraińców kara za ich dążenia do wolności i niepodległości”.
„Trudno sobie dziś wyobrazić, że wiosną 1933 r. co chwila na skutek sztucznego głodu umierało 17 osób co godzinę, codziennie – 25 tys. niewinnych ludzi, w tym starców, kobiet i dzieci” – zaznaczył. Przypomniał, że na karę śmierci skazywano nawet za zerwanie kłosa na polu. Przypomniał, że w tym dniu na Ukrainie i na całym świecie oddaje się cześć ofiarom Wielkiego Głodu.

Z okazji 85 rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie były prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w nabożeństwie pod przewodnictwem kard. Nycza, które odbyło się w niedzielę w kościele sióstr wizytek św. Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi w Warszawie. W nabożeństwie uczestniczyli także m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, były prezydent Bronisław Komorowski, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp Zbigniew Kamiński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła Polskokatolickiego, o. Piotr Kuszka z Kościoła Greckokatolickiego, ks. Dominik Miller z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i ks. Roman Lipiński z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

za Interia/PAP Wielki Głód na Ukrainie. „Ten los zgotowano ludziom w imię okrutnej ideologii”

fot.FB/Ambasada Ukrainy w Polsce