Udostępnij ten wpis

Bronisław Komorowskich uczestniczył w obchodach 25. lecia Litewskiej Konstytucji

25 października Bronisław Komorowski, na zaproszenie przewodniczącego Sejmu Republiki Litewskiej Viktorasa Pranckietisa, wziął udział w uroczystych obchodach 25 lecia Litewskiej Konstytucji.

Szanowni Państwo,
Pragnę za pośrednictwem parlamentu litewskiego złożyć serdeczne gratulacje całemu narodowi litewskiemu, wszystkim obywatelom wolnej, demokratycznej Litwy. Pragnę pogratulować wielkiego dzieła w postaci Konstytucji jak i trwania tej Konstytucji jako fundamentu – fundamentu demokracji, fundamentu również zakorzenienia naszych krajów, Litwy i Polski w świecie wspólnoty demokratycznej krajów świata zachodniego. Chciałbym również przekazać pewną refleksję wykraczającą poza granice Litwy, poza granice Polski, ale ważną w sposób szczególny także dla pozostałych krajów naszego regionu, gdzie dopiero jesteśmy na etapie umacniania mechanizmów i utożsamiania naszych narodów, naszych społeczeństw z mechanizmami demokratycznymi.
Nie sposób budować szacunek dla własnego demokratycznego państwa, nie sposób budować szacunek dla przepisów prawa, bez szanowania konstytucji. Nie ma idealnych konstytucji, zawsze są konstytucje warte tego aby się zastanawiać nad zmianami, nad uzupełnieniami, ale każda konstytucja państwa demokratycznego jest warta szacunku i stosowania w praktyce jako warunek budowania na przyszłość państwa litewskiego, państwa polskiego i wszystkich innych państw i ich systemów prawnych. W krajach, w których historia nie zawsze dawała szansę na utrwalenie mechanizmów wolności, mechanizmów demokracji.
Życzę Państwu satysfakcji z dokonań, ale i dalszej determinacji do wyznaczania dalszych ambitnych celów na drodze budowy demokratycznego ładu na Litwie, demokratycznego ładu w naszym regionie Europy, demokratycznego ładu w całej integrującej się Europie, w całym świecie zachodnim.